Príprava vozidla na zimné obdobie je veľmi dôležitá a nekončí pri výmene pneumatík. Sú veci, na ktoré určite nesmie zabudnúť žiaden vodič. V tomto blogu vám v krátkosti pripomenieme, čo nemôžete vynechať. Mnoho kľúčových miest si môžete na vašom vozidle skontrolovať sami, väčšinu však svojpomocne neurobíte, a v tomto prípade je lepšie obrátiť sa na špecializované servisy.
Akumulátor
Nevyhnutnosťou bezproblémových štartov v zime sú okrem iného aj otáčky štartéra, ktoré vám zaistí práve akumulátor v správnej kondícii. Základnú kontrolu,respektíve to, či nie sú káble alebo konektory zoxidované, prípadne napadnuté koróziou, určite zvládnete aj sami. To isté bude pravdepodobne platiť i pre skúšku vlastného napätia batérie. Akurát, že to nestačí. Vyššie uvedené vám prezradí iba momentálny stav nabitia akumulátora, ale nie jeho opotrebovanie. Kondíciu zistíte až pomocou záťažového testu, ktorý vám urobia v servise alebo si ho môžete zaobstarať sami. Ak ste zaregistrovali prvé problémy so štartovaním kvôli čiastočne vybitej batérii, určite sa nebráňte skúške alebo rovno výmene. Pre akumulátory sú jesenné a zimné obdobia tými najnáročnejšími. Moderné autá ich v súčasnosti vôbec nešetria. A to vďaka svojej obšírnej výbave, systému stop-štar či rekuperácii brzdnej kvapaliny.
Olej
Štartovanie motora pri veľmi nízkych teplotách je náročné aj pre samotný motor. Moderný olej síce už ani v mrazoch nepripomína svojou konzistenciou mazut, to ale len v prípade, že ho pravidelne kontrolujete a meníte. Ak vás v najližšej dobe takáto výmena čaká, neodkladajte ju a radšej vymeňte olej ešte pred zimou. Vďaka tomu môžete prispieť k predĺženiu životnosti pohonnej jednotky. Dokonca by to malo pomôcť aj k jednoduchšiemu štartovaniu.
Pneumatiky
Pri výbere pneumatík je okrem iného dôležitý aj spôsob, ako intenzívne a v akých podmienkach je auto používané. Je veľký rozdiel, či autom najazdíte tisícky kilometrov alebo ním len občas idete na nákup. Ak vozidlo nevyužívate často, vyberte si ekonomicky dostupnejšie pneumatiky.
Stierače nemajú len rozmazávať
Kvapalina do odstrekovačov by mala zodpovedať predpovedanej teplote. V našich podmienkach zvyčajne stačí do -20 ° C. Hoci sa dá zohnať v každej čerpacej stanici, je lepšie nosiť si ju do zásoby. Keď v zime nasneží, niekedy sa na ceste vytvorí nepríjemne vyzerajúca brečka, ktorá vznikla zo snehu a špiny. Vtedy sú odstrekovače v permanencii a nedostatok kvapaliny môže znepríjemňovať cestovanie. Veď dobrý výhľad z vozidla je predsa základným predpokladom bezpečnej jazdy. Výmena stieračov sa odporúča raz ročne.
Nezabudnite na lopatku a škrabku na sklo
Súčasťou zimnej výbavy auta by mala byť aj malá lopatka, prípadne nejaká pevná podložka, ktorá pomôže v prípade, ak vozidlo zapadne napríklad do záveja. Nezabudnite na škrabku, metličku, rozmrazovač zámkov i silné lano. Hodí sa tiež nemrznúca zmes do odstrekovačov na dolievanie.
Zdá sa vám to veľa a už teraz rozmýšľate, ako si s tým všetkým poradíte? Máme pre vás riešenie. Pri kúpe vozidla od nás, tieto starosti vyriešime my. Staráme sa úplne o všetko, aj o náklady na servis a výmenu pneumatík. Radi Vám poradíme na www.auto-radca.sk. Využite naše služby, vďaka ktorým si splníte to, čo očakávate. Kontaktovať nás môžete cez formulár alebo na telefónnom čísle 0948 166 600.
Budeme radi, ak sa nám ozvete, obratom sa vám budeme venovať. Nájdeme pre vás tie najvýhodnejšie možnosti.